В Україні набув чинності закон про легалізацію медичного канабісу: що зміниться для пацієнтів та лікарів
З 16 серпня 2024 року в Україні набув чинності закон, що легалізує медичний канабіс. Це важливий крок у реформуванні медичної сфери, що дозволить лікарям призначати пацієнтам ліки на основі канабісу для лікування різних захворювань. Однак, згідно з новими правилами, придбати такі препарати можна буде тільки за електронним рецептом.
Про це пише Рубрика, посилаючись на Міністерство охорони здоровʼя.
У чому проблема?
Як писала Рубрика, раніше 28 червня 2023 року, виступаючи у Верховній Раді, Зеленський закликав парламентарів підтримати законопроєкт.
"Всі найкращі світові практики, всі рішення, якими б складними чи незвичними вони б не здавалися для нас, мають бути застосовані в Україні, щоб українцям не довелося терпіти біль, стрес та травми війни. Зокрема, ми маємо нарешті чесно легалізувати для усіх, хто цього потребує ліків на основі канабісу", – сказав Зеленський.
Яке рішення?
13 липня, на пленарному засіданні Верховної Ради депутати підтримали законопроєкт про легалізацію медичного канабісу.
А вже 15 лютого 2024 року президент Володимир Зеленський підписав закон про легалізацію медичного канабісу в Україні. Він мав вступити в дію через пів року після оприлюднення, а саме 16 серпня.
Як це працює?
Зміни в законодавстві
Згідно з інформацією Міністерства охорони здоров'я України (МОЗ), основні зміни в законодавстві стосуються дозволу обігу канабісу в медичних цілях. Закон не стосується рекреаційного використання ліків на основі канабісу.
Раніше канабіс, його смола, екстракти та настоянки були включені до переліку особливо небезпечних речовин і їхній обіг був заборонений. Тепер вони виключені з цього переліку, проте обіг залишається регульованим і обмеженим.
Форми та облік ліків
Медичні засоби на основі канабісу будуть доступні у вигляді оральних крапель, твердих капсул і дентальних паст.
Придбати їх можна буде лише за електронним рецептом, в якому будуть вказані форма, дозування та активні речовини. Пацієнти зможуть зберігати і перевозити такі ліки у кількості, що визначена одним рецептом.
Вся інформація про ці медикаменти буде реєструватися в спеціально створеній системі обліку. Кожен кущ канабісу буде мати індивідуальне кодування для відстеження його руху від вирощування до пацієнта. Продукція буде маркуватися штрих-кодом.
Ліцензування та контроль
Для отримання ліків пацієнтам потрібно буде мати електронний рецепт, а купити їх можна буде тільки в аптеках, що мають відповідну ліцензію. Закон обмежує використання канабісу виключно для медичних, промислових, наукових і науково-технічних цілей.
- Розповсюдження і зберігання канабісу для рекреаційного вживання залишається злочином.
Кабінет Міністрів найближчим часом розгляне ліцензійні умови для вирощування медичного канабісу в Україні. Весь ланцюг обігу медичних конопель – від імпорту або вирощування до продажу пацієнту в аптеці – буде підлягати ліцензійній перевірці.
Рослини роду коноплі повинні вирощуватися в умовах закритого ґрунту під цілодобовим відеоспостереженням, до якого Національна поліція матиме безкоштовний доступ.
Лабораторні дослідження медичного канабісу будуть проводитися виключно в державних лабораторіях, а всі операції з медичним канабісом повинні бути зареєстровані в електронній системі протягом наступного дня після здійснення.
Імпорт та використання
Закон також дозволяє імпорт рослинної субстанції канабісу для виготовлення ліків в аптеках. Імпортери повинні отримати дозвіл від Держлікслужби та дотримуватися встановлених квот.
Медичний канабіс містить менше тетрагідроканабінолу (ТГК), що викликає ейфорію і змінює свідомість, і більше канабідіолу, який допомагає знімати біль, покращувати сон і апетит.
Міністерство охорони здоров'я зазначає, що канабіс ефективний у лікуванні понад 50 патологічних станів, зокрема хронічного болю, артриту, ревматизму, епілепсії, хвороб Альцгеймера та Паркінсона.